Pracownikowi, którego wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje jedna przerwa wliczana do czasu pracy trwająca co najmniej 15 minut zgodnie z art. 134 par. 1 pkt) 1 Kodeksu Pracy. A jeżeli wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 9 godzin to pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy (też 15 minutowej).
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze monitorów ekranowych mają prawo do 5-minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Nie jest to przerwa w pracy lecz przerwa od obsługi komputera. Oznacza to, że Pracownik w tym czasie powinien wykorzystać ją w pełni na wykonywanie innych czynności różnych rodzajowo, np. spotkań służbowych odbywanych zarówno w tym samym pomieszczeniu, jak i w innych, wyjścia do innego działu, pracę z dokumentami wydrukowanymi, itp.
W trakcie jakiejkolwiek przerwy w pracy, Pracownik nie ma prawa opuścić miejsca wykonywania pracy. Każdorazowe opuszczenie miejsca wykonywania pracy, wymaga udzielenia wyraźnej zgody bezpośredniego przełożonego, który ma obowiązek ewidencjonowania takich sytuacji. Taki rodzaj wyjścia stanowi wyjście prywatne, które nie jest wliczane do czasu pracy i wymaga odpracowania. Czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Ewentualne zdarzenia wypadkowe, które mogą mieć miejsce w czasie wyjścia prywatnego nie mogą być traktowane jako wypadek w pracy.
Indywidualne przerwy od pracy związane z paleniem papierosów i e-papierosów nie są wliczane do czasu pracy. Oznacza to, że pracownik, który opuszcza swoje stanowisko pracy w tym celu, jest zobowiązany do odpracowania tego czasu, w tym samym dniu roboczym. Zgodnie z obecnymi przepisami z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymogami sanitarnymi, Pracodawca nie jest zobowiązany do przygotowania dla pracowników palących papierosy bądź e-papierosy, palarni.